szkolić z bhp szybciej? - o bhp

Pulsar BHP

Szkolenia BHP na uczelniach

Ten, kto kiedykolwiek studiował na jakieś uczelni wyższej z pewnością wie, że jednym z warunków zaliczenia pierwszego semestru jest ukończenie obowiązkowego szkolenia BHP. Wzięcie udziału w takim szkoleniu z zakresu bezpieczeństwa i higieny prac

szkolić z bhp szybciej? - o bhp Pulsar BHP
y obecnie najczęściej odbywa się za pomocą specjalnych platform internetowych. Ukończenie takiego szkolenia, w głównej mierze, polega na zapoznaniu się z przedstawianą treścią, a potem na uzupełnieniu pytań kontrolnych, dotyczących tego, co było omawiane w danym dziale. Po zakończeniu pytań kontrolnych z ostatniego działu otrzymuje się informację zwrotną o uzyskanym wyniku takiego kursu. Bardzo często platformy uniwersyteckie współpracują z firmami zajmującymi się szkoleniami BHP. Branie udziału w kursie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy za pośrednictwem strony internetowej jest wygodnym rozwiązaniem organizacyjnym ze strony władz danej uczelni. Pozwala bowiem na ukończenie takiego szkolenia wszystkim studentom, bez konieczności uczęszczania na dodatkowe spotkania.


Szkolenie BHP dla pracowników na stanowiskach robotniczych

Obowiązkiem pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie odpowiednich warunków z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, a także zorganizowanie okresowych szkoleń BHP. Jednym z takich szkoleń, oferowanych dla danej grupy odbiorców, jest kurs BHP skierowany dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych. W skład kursu bezpieczeństwa i higieny pracy dla stanowisk robotniczych wchodzi specjalnie przygotowany instruktaż, skonstruowany zgodnie z obowiązującymi przepisami. Szkolenie kończy się sprawdzeniem przyswojonej wiedzy uczestników poprzez egzamin, przeprowadzany przez organizatora. Egzamin, poza sprawdzeniem części teoretycznej, weryfikuje także umiejętności wykonywania i organizacji pracy zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i higieny. Po zakończeniu szkolenia BHP jest wydawane zaświadczenie, które potwierdza uczestnictwo pracownika w takim kursie. Czas trwania szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników na stanowiskach robotniczych obejmuje minimum osiem godzin instruktażu.


Świadczenia z zakresu BHP

W każdej pracy osoba zatrudniona, jak również i zatrudniająca, mają wobec siebie różne obowiązki, uregulowane prawnie. Jednym z najbardziej podstawowych obowiązków pracodawcy jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jest wiele świadczeń wynikających z przepisów BHP, które można podzielić, między innymi, na świadczenia z zakresu środków ochrony indywidualnej lub zbiorowej. Ochrona ta jest rozumiana, jako odzież ochronna, której zadaniem jest izolacja przed szkodliwymi czynnikami występującymi w pracy. Innym świadczeniem może być zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia roboczego, w razie kiedy podczas pracy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia odzienia własnego pracowników. Poza świadczeniami związanymi z odzieżą i obuwiem, są także obowiązkowe świadczenia dotyczące szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Zarówno pracownik, jak i pracodawca mają obowiązek znać i stosować się do obowiązujących zasad BHP, dlatego konieczne są szkolenia z tej dziedziny.


Przepisy BHP w kodeksie pracy

Każda osoba związana w jakiś sposób ze środowiskiem pracy, czy to pracownik, czy pracodawca, słyszała o kodeksie pracy. Nic w tym dziwnego, ponieważ to właśnie w kodeksie pracy są zawarte zbiory norm oraz przepisów, które regulują prawa i obowiązki związane z pracą. Prawa te oraz obowiązki odnoszą się do wszystkich pracowników, niezależnie od podstawy prawnej ich zatrudnienia. Sam kodeks pracy składa się z rozdziałów, dokładnie z piętnastu, które określają konkretne zagadnienia dotyczące pracy. Przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy znajdują się w dziale dziesiątym tego kodeksu. Bezpieczeństwo i higiena pracy, w skrócie BHP, występuje dokładnie pod taką samą nazwą w tytule dziesiątego działu kodeksu pracy. Mianem BHP określa się zbiór zasad, które dotyczą bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, mające na celu ochronę pracowników. W zakres bezpieczeństwa i higieny pracy mogą wchodzić także inne dziedziny, takie jak ergonomia, medycyna pracy czy też psychologia pracy, jak również zagadnienie ryzyka zawodowego.


Outsourcing BHP

Outsourcing z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest częstym rozwiązaniem dla wielu firm i przedsiębiorstw, które decydują się na taką usługę w celu powierzenia spraw związanych z BHP odpowiednio wykwalifikowanym osobom. Warto jednak wiedzieć, co dokładnie kryje się pod nazwą outsourcing. Samo pojęcie jest zapożyczone z języka angielskiego i składa się z połączenia trzech słów: outside-resource-using. Polega to na niczym innym, jak na wydzieleniu z przedsiębiorstwa niektórych realizowanych przez nie funkcji i przekazaniu ich innemu podmiotowi do wykonania. Outsourcing BHP ma więc na celu pełne przejęcie spraw związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy przez odpowiednią firmę. Jest to kompleksowa usługa oferowana pracodawcom zapewniająca obsługę wszelkich spraw dotyczących BHP. Firmy oferujące outsourcing BHP dbają o to, żeby wszystko, co konieczne, było zgodne z przepisami. Dbanie o bezpieczeństwo zarówno pracowników, jak i pracodawców oraz osób zarządzających jest celem nadrzędnym usług BHP.



© 2019 http://o-bhp.omuzyce.wodzislaw.pl/